עורך דין נזיקין במודיעין

 
תחום דיני הנזיקין עוסק בנזק הנגרם לאדם (נזקי גוף) או לרכוש בעקבות תאונות שונות. תאונות יכולות להתרחש באינספור תרחישים שונים שבעקבותיהם ניתן יהיה לתבוע פיצויים.

דיני הנזיקין מגדירים מתי יש זכות לפיצויים מהמזיק, גם אם המזיק גרם לנזק בשוגג או מתוך רשלנות הוא יחויב בפיצוי. ישנן עוולות ספציפיות המהוות פיצוי כגון נזקים שנגרמו מאש, מדבר מסוכן, מחיה, התנהגות שיש בה משום מטרד לציבור או ליחיד ועוד. משרדנו עוסק בתחום הנזיקין בכללותו, ייעוץ משפטי וייצוג משפטי בתביעות נזיקין לנפגעי נזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות עבודה, ביטוח לאומי, תביעות רשלנות, לשון הרע.

בתביעות נזיקין קיים פוטנציאל גדול, אבל הסיכון גדול גם הוא. כדי שתביעת נזיקין תצליח, עליה להיות ערוכה נכון ולכלול את כלל הראיות בצורה הנכונה על פי חוק.
 

נזקי גוף

 
לפגיעה גופנית השלכות רבות: הפגיעה כרוכה בכאבים, בפגיעה קבועה או זמנית, ביכולת התנועה וברמת התפקוד. יכולה להיות גם פגיעה נפשית ולגרור טראומה לאורך זמן. השגרה נפגעת, נוצרים הפסדים כספיים מהטיפולים וחלה ירידה בכושר ההשתכרות.

כל אלו ואחרים הם פרמטרים המשוקללים במסגרת תביעת נזקי גוף.
 

מי מפצה אדם שנגרם לו נזק גוף?

 
תלוי בנסיבות אירוע הנזק. הגוף יכול להיות חברת ביטוח, במידה שמדובר בתאונה של ניזוק אשר רכש פוליסה המזכה תגמול בגין נזק גוף כהגדרתה בפוליסה (כגון: פוליסת תאונות תלמידים, תאונות אישיות, ביטוח חיים וכדומה). במקרי רשלנות ניתן לדרוש פיצויים מהגוף או האדם שהתרשל, למשל, עקב תאונה ברחוב שנגרמה ממפגע (בור, מרצפות משובשות, הפרשי גבהים), ניתן לתבוע את העירייה ו/או מי שביצע ו/או היה אחראי על העבודות שהיו במקום, אם היו.

במקרה של תאונת עבודה, הגוף המפצה הוא המעביד ו/או ביטוח לאומי. בכל מקרה הגורם המפצה הוא שונה, ויש לבחון את נסיבותיו של כל מקרה ומקרה כדי לקבוע האם מגיע פיצוי בגין נזקי הגוף ומי הוא הגורם המפצה.

על כן, בכל מקרה של פציעה שהובילה לנזקי גוף, יש לפנות לייעוץ של עורך דין נזיקין מומחה כדי שיפעל במסגרת החוק למיצוי זכויותיו של הנפגע ויפעל בכל הנתיבים כדי שיקבל פיצוי. דרכי הפעולה שיש לנקוט והאמצעים בהם יש להשתמש שונים ממקרה למקרה ולבחירה נכונה או שגויה יכולות להיות משמעויות נרחבות על עצם הפיצוי ועל גובה הפיצוי.
 

תאונות דרכים

 

שאלות רבות עומדות על הפרק כאשר מדובר בתאונת דרכים, לדוגמא:

 
 • מהי תאונת דרכים?
 • מי זכאי לפיצוי ?
 • מי חייב בפיצוי ?
 • איך לחשב את הפיצוי הכספי?
 • איך מתנהלים מול חברות הביטוח?

ידוע לכל כי תאונות דרכים הפכו ל"מכת מדינה". מדי יום שומעים אנו בחדשות על תאונות דרכים שאירעו ברחבי המדינה, ולצערנו אין להן סוף.

תאונת דרכים היא מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי.
 

זכאות לפיצוי

 
נפגעתם בשל מעורבות בתאונת דרכים? אתם וודאי רוצים לקבל את הפיצוי המקסימלי מחברת הביטוח, שיעזור לכם להתאושש, שיכסה את כל ההוצאות בגין התאונה ויספק לכם את המשענת הכלכלית לה אתם זקוקים. לצערנו, חברות הביטוח בוחרות לרוב להתעלם ממבוטחיהם, לדחות את התביעה או להציע פיצוי נמוך.

בשל שכיחותן הרבה של תאונות הדרכים, ועל מנת לנסות ולענות על מציאות קשה זו, חוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים פיצוים לנפגעי תאונות דרכים מושלם מכוח הוראות חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה 1975. החוק מעניק זכות מוחלטת לפיצוי לכל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים. הליך הטיפול בתביעת הפיצויים לנפגע תאונות דרכים כולל בירור נסיבות התאונה וזהות המבטח החייב בתשלום הפיצויים, פנייה ראשונית לחברת הביטוח, הגשת תביעה לבית המשפט וניהולה עד קבלת הפיצויים.

כאמור, כל אדם שנפגע בתאונה יכול להגיש תביעה בגינה בעזרת עו"ד תאונות דרכים לפיצוי (למעט מקרים מיוחדים). האשמה או הגורם לתאונה לא רלוונטיים כאן. יתרה מכך: אדם שאינו יודע את מי לתבוע, אם היה קורבן לתאונת פגע וברח למשל, יקבל גם הוא פיצויים באמצעות עורך דין בעל ידע בתחום, דרך קרנית – קרן ממשלתית אשר הוקמה לצורך מתן פיצוי כספי לכל אותם נפגעים אשר אינם יכולים להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח.
 

לשון הרע ''חיים ומוות ביד הלשון''

 
החוק מסדיר את הכללים בעייני לשון הרע והוצאת דיבה.

פגעו בשמך הטוב והעלילו עלייך עלילות שווא? פרסמו פוסט בפייסבוק? הגיבו בוואטספ? אמרו משהו עליך בעבודה?
 

התנאים העומדים בפניך להגשת לשון הרע:

 
 • מהי לשון הרע – לשון הרע היא פרסום של אדם אחד על אדם אחר שעלול לגרום לאדם עליו פורסמו הדברים להיות מושפל, להיעלב, להיות מטרה לשנאה, לבזות אותו בשל התנהגות או תכונות המיוחסים לו ואף לפגוע באדם במשרתו ובפרנסתו.
 • מהו פרסום – פרסום לעניין לשום הרע, יכול להתבטא בכתב, בדפוס, בעל פה, על ציור, דמות, תנועה, באמצעות צליל וכל אמצעי אחר אם הייתה מיועדת לאדם הנפגע או על האדם הנפגע. יתרה מכך – די בהעברת לשון הרע לאדם אחד בלבד כדי לעמוד בדרישת הפרסום.
 

מהן ההגנות העומדות לנתבע מול תביעת לשון הרע?

 
 • אמת בפרסום.
 • צורך בפרסום.
 • הפרסום נעשה בתום לב לדוגמא – המפרסם לא ידע על קיום הנפגע, הוטלה עליו חובה חוקית או מוסרית לפרסם את המידע.
 • הפרסום היה הבעת דעה על התנהגות הנפגע בתפקיד שיפוטי, רשמי או ציבורי.
 • הפרסום היה ביקורת על יצירה ספרותית, מדעית, אומנותית או אחרת שהנפגע פרסם או הציג.
 • הפרסום היה הבעת דעה על התנהגותו של הנפגע בעניין שבו הנתבע ממונה על הנפגע, מכח דין או חוזה.
 • הפרסום לא נעשה אלא כדי לגנות או להכחיש לשון הרע שפורסמה קודם לכן.
 

אלו אפשרויות יש לנפגע מתביעת לשון הרע?

 
 • הגשת תביעה אזרחית בגובה של עד 70,000 ש"ח ללא צורך בהוכחת נזק.
 • גובה הפיצוי כאשר ניתן להוכיח כוונה לפגוע יכול להגיע עד כפל הסכום דהיינו 140,000 ש"ח.
 • ניתן לתבוע סכום אחר, אם ניתן להוכיח נזק שנגרם בעקבות הפרסום (לדוגמא עסקה שבוטלה בעקבות המידע, מקום עבודה ממנו פוטר לאור הדברים וכו').
 • ניתן להגיש נגד הפוגע תובענה פלילית, ממש בדומה לתיק פלילי שמנהלת המדינה נגד עבריינים פליליים שבסופו הוא יוכל להיות מורשע בפלילים, תיאורטית- לקבל מאסר או מאסר על תנאי וכמובן קנס או עונש אחר.
 

לתביעות לשון הרע עשויות להיות מספר מטרות:

 
 • התובע מסמן לסביבתו כי הוא אינו משלים עם דברים שנאמרו נגדו וכי הוא לפחות טוען כי הדברים האלו אינם נכונים.
 • על-ידי הגשת התביעה התובע משגר מסר אזהרה למשמיצים כי עליהם לקחת אחריות על הדברים שאמרו בבית המשפט או לחילופין להתנצל.
 • שיקול נוסף הוא ההיבט הכספי, בשעה שאכן נגרם לתובע נזק והוא מקווה לפחות לקבל פיצוי חלקי על נזקיו.
 • ישנם תובעים שרואים את בתביעה כלי המאפשר לבוא בחשבון עם האנשים שפגעו בשמם הטוב.
 

רשלנות רפואית

 
רשלנות רפואית פירושה מתן שירותים רפואיים מבלי לנקוט במידת הזהירות הסבירה המצופה מרופא (או עוסק במקצוע רפואי), אשר כתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, שלא היה נגרם אלמלא הגורם המטפל נהג כפי שנהג.

לדוגמא, רופא משפחה שהתייחס בזלזול לגבי תלונותיו של מטופל ביחס לסימפטומים מובהקים למחלת הסרטן ולא הפנה את המטופל לבדיקות הנדרשות וכתוצאה מכך חל עיכוב באבחון המחלה אשר גרם נזק למטופל. הרופא התרשל במקרה זה.

רשלנות רפואית נכללת בהמון מקרים, כגון: רשלנות בהריון, רשלנות בלידה, רשלנות בניתוח, אי גילוי מוקדם, רשלנות בניתוח, פלסטיקה ואסתטיקה, טיפולי שיניים, צהל ומשרד הביטחון, הסכמה מדעת וכו'.

רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, לדוגמא - יש מקרה שבו מבוצעת הפרת חובת הזהירות המתבטאת בביצוע רשלני של הליך רפואי מקובל, כאשר עצם הבחירה בהליך הרפואי הספציפי אינה רשלנית, וכאשר גם הבחירה וגם הביצוע היו סבירים, אך לא נמסר למטופל מלוא המידע הדרוש לו לצורך קבלת ההחלטה בין דרגי הטיפול השונות.

כל אחד מאתנו נזקק מידי פעם לטיפול רפואי כזה או אחר. פעמים רבות אין אנו יודעים מהו הטיפול המתאים אשר בעזרתו נמצא מזור לבעיותינו. מטופלים רבים מגיעים לבדיקות שגרתיות כל יום, והם אינם יודעים שהם זקוקים לטיפול רפואי.

מדי שנה מוגשות בישראל אלפי תביעות בגין רשלנות רפואית, כאשר ממוצע הפיצויים הנפסקים בעבור החולים הזוכים בבתי המשפט עומד על עשרות אלפי שקלים ועד מיליוני שקלים. מסקרים שנערכו בנושא עולה כי משרד הבריאות, חברות הביטוח וקופות החולים משלמות מדי שנה סכום כולל של כרבע מיליארד שקל בעקבות תביעות רשלנות רפואית. בין תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות, המוגשות מדי שנה לבתי המשפט, ניתן למצוא רשלנות בניתוחים פלסטיים, במעקב אחר היריון, רשלנות בעת הלידה, אי-אבחון של גידולים ממאירים, מתן תרופות שגויות, טיפולי שיניים רשלניים ועוד.

טיפול רפואי רשלני עלול לגרום לנכות קשה, להחמרה של המצב הקיים, לעוגמת נפש, כאב וסבל, לאובדן כושר עבודה ואף להביא למותו של המטופל. תפקידו של הרופא איננו מסתיים בהענקת הטיפול בלבד, ועל כתפיו מונחת האחריות כלפי המטופל באבחון המחלה, בחירת ההליך הרפואי המתאים ביותר, מעקב אחר הטיפול והבדיקות, תשומת לב להליך להתאוששות לאחר הטיפול וכו'.
 
דיני נזיקין
 
לקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר עם לביא נעים - עורך דין נזיקין במודיעין: 073-7821510