הסכם ממון

 

מהו הסכם ממון?

 
מדובר בהסכם אשר נועד להסדיר את חלוקת הממון, כלומר ה"כסף", הנכסים וכד', במקרה של פרידה וגירושין. הסכמי ממון לא מיועדים רק לבני זוג נשואים אלא יכולים לשרת היטב גם ידועים בציבור, אולם במקרה הראשון יידרש אישור של בית משפט או בית דין להסכם, בעוד שבמקרה השני יידרשו רק חתימות של בני בזוג של ההסכם ע"מ להכניסו לתוקף.
 

מדוע חשוב כ"כ לחתום על הסכם ממון?

 
ראשית, חשוב לציין כי ניתן לחתום על הסכם ממון כמעט בכל שלב של הזוגיות, החל משלב הטרום נישואין, דרך הנישואין עצמם ועד לסופם. אולם, ההמלצה הינה לחתום על הסכם ממון עוד בטרם הנישואין, עקב כמה סיבות מרכזיות: ראשית, לצערנו בעולם המערבי, הסיכוי להתגרש הינו יחסית גבוה ולכן לא מדובר במציאות רחוקה אשר לא יכולה להתרחש אצל רבים מאתנו. על בני זוג להיות מציאותיים ולהכיר באפשרות הקיימת, אם כי כמובן אין שום הכרח שתתקיים, אבל כמובן אין לדעת.

חשוב להבין, כי החוק בישראל באופן כללי מעניק זכויות שוות לרכוש משותף לבני זוג נשואים, כולל זכויות סוציאליות. במקרה של גירושין, הרכוש הזה עתיד להתחלק חצי חצי גם אם ההשקעה הכלכלית בו הייתה שונה. יש לחוק משמעויות חיוביות כמובן, כלומר במצבים בהם לדוגמא, היה הסכם לא כתוב בין בני הזוג שאחד מהם עובד לשם הפרנסה והשנייה עוסקת בעיקר בגידול הילדים ולכן במקרה כזה לכאורה חלוקה שווה היא הוגנת. אולם, לצד זאת ניתן לחשוב על מצב אחר בו אחד מבני הזוג הביא עמו רכוש רב בטרם הנישואין אותו השקיע בלי למצמץ בדירה משותפת או בחשבון הבנק המשותף וכד', או אפילו מצבים בהם המשפחה של אחד מבני הזוג השקיעה בדירה עבורם, ללא השקעה דומה של המשפחה מהצד השני. במקרים כאלה ודומים להם, חלוקה שווה בשווה איננה תמיד נתפסת כהוגנת ויכולה להוות מכשול רציני בדרך לגירושין מסודרים ושקטים כמו שכל זוג שנפרד היה מעוניין שיהיה לו. למעשה, חלוקה הנתפסת כלא הוגנת מהווה את הבסיס למריבות רבות בבית המשפט, שלצערנו יכולות להימשך גם שנים.
 

עדיף לפתור הכל מראש בהסכם ממון

 
הסכם ממון איננו פתרון קסם למריבות בין בני זוג וכמובן, אינו יכול להבטיח גירושין קצרים ושקטים. עם זאת, הוא בהחלט יכול לפתור בעיות רבות מראש הנוגעות לממון של בי הזוג ולכל הפחות, להבטיח כי לפחות את המריבות בתחום הממון והרכוש המשותף, ניתן יהיה לפתור ללא דיונים מיותרים ובזבוז זמן, שלא לדבר על חלילה מקרים של סחיטה ועגינות שמקורם הוא חוסר הסכמה על חלוקת רכוש.
 

ומה עם בן הזוג יגיש ערעור על ההסכם בבית המשפט בעת הגירושין?

 
למרות שניתן לבקש מבית המשפט לבטל את ההסכם או חלק מסעיפיו, עדיין בכל הנוגע להסכם ממון שנחתם ואושר כדין בבית המשפט\בבית דין, יהיה קשה מאוד להוכיח כי יש צורך לבטל את ההסכם. הסכם חתום ומאושר כאמור, הוא מסמך בעת תוקף שאותו יש לקיים.
 

כיצד ניתן לחתום על הסכם ממון בדרך המיטבית?

 
הדרך המומלצת לגיבוש וחתימה על הסכם, היא פנייה לעו"ד מקצועי העוסק ומתמחה בכך, עקב הצורך להכניס להסכם את כל הסעיפים הנחוצים, גם כאלה שלאדם מן השורה קשה לחשוב עליהם ללא ניסיון משפטי, אולם גם עקב הצורך לחתום על ההסכם בשקיפות מלאה, עם פירוט כמה שיותר רחב בסעיפי ההסכם, כזה שלא משאיר מקום לפרשנויות או לטענות שונות ומשונות של בן הזוג השני.

לסיכום, אנו יודעים שבתחילת דרככם המשותפת קשה לחשוב על מצב של גירושין וכל המשתמע מכך, אך מדובר באקט של אחריות ודאגה לעתיד אשר מומלצת לכל זוג. פנו לייעוץ מקצועי בהקדם.
 
לקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר עם לביא נעים - משרד עורכי דין: 073-7821510