זכויות ילדים עם צרכים מיוחדים

 
לפני הכול, חשוב לציין: נושא זה קרוב לליבו של מנהל המשרד – עו"ד לביא נעים. לכן הוא מטפל באופן אישי בכל תיק שקשור לתחום הזה, ומלווה יד ביד את המשפחות.

ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לקבל זכויות כאלו ואחרות מגופים שונים ומגוונים, כגון: המוסד לביטוח לאומי, משרד התחבורה, קופות החולים ועוד. במקרים רבים, זכויות אלה מתורגמות למספרים: עשרות אלפי שקלים בשנה אם לא יותר. הסכומים האלה מאפשרים למשפחות להעניק את הטיפול המקסימלי לילדיהם – טיפול שלמרבה הצער אינו מתקבל בסטנדרטים הדרושים, או בכלל, מהמדינה.
 

דעו את זכויותיכם

 
למרבה הצער, הורים רבים לילדים עם צרכים מיוחדים אינם מודעים למלוא הזכויות, שמגיעות לילדיהם וגם להם. במקרים מסוימים הטרגדיה גדולה אפילו יותר – כי גם כשההורים כן מודעים לזכויותיהם, הם פעמים רבות עסוקים מדי בטיפול היום-יומי בילדיהם. כלל אינם פנויים לפעול למיצוי זכויותיהם, כשהטיפול מוטל על כתפיהם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. המצב קשה עוד יותר כשמדובר בהורה יחידני ולא בזוג הורים.
 

רוצים שילדכם יקבל הכרה? הזמן עובד לרעתכם

 
חשוב לדעת ולהבין כמה קריטי מועד הגשת התביעה להכרה בילד עם צרכים מיוחדים בביטוח הלאומי. זו הסיבה: להורים יש זכות לקבל תשלומי קצבה רטרואקטיבית מהמוסד לביטוח הלאומי עבור שנה שלמה, קודם למועד הגשת הבקשה. זאת בנוסף לקצבה החודשית המשולמת החל מיום הגשת הבקשה. אי לכך, דחייה של מועד הגשת הבקשה גורמת להורים לנזק כספי מיותר.
 

הדרך להכרה עוברת דרך הוועדות

 
הכרה בילד עם צרכים מיוחדים בביטוח הלאומי דורשת לעיתים התמודדות עם ועדה רפואית, שקובעת האם הילד אכן מוגדר כילד עם צרכים מיוחדים. במידה שהתביעה הראשונית אינה מתקבלת, יש להגיע עד לוועדת ערר ולנסות שוב. כמו כן, יש להגיש את המסמכים המתאימים לוועדות השונות – ופה חשוב לדעת אלו מסמכים יש להציג, כיצד ומהיכן אפשר להשיג אותם.
 

קבלת הזכויות משפרת את האיכות החיים

 
מרגע קבלת ההכרה, נפתחת בפני ההורים קשת שלמה של זכויות, אותן ניתן למצות באופן שיתרום לילד ולהם גם יחד. מדובר בזכויות שמשפרות לאין שיעור את איכות ורמת החיים של המשפחה כולה, כך שאין להקל בהן ראש. חשוב וכדאי להילחם עבורן. לדוגמה:
  • זכויות מהמוסד לביטוח הלאומי – בנוסף לקצבת ילד נכה חודשית, זכאים ילדים עם צרכים מיוחדים לפטור מהמתנה בתור ולפטור מתשלום של מלווה בכניסה לאתרים. כמו כן, זכאית המשפחה לשלל הנחות בתשלומים: החל מתשלום לחברת החשמל וכלה בתשלומי ארנונה לרשות המקומית.
  • זכויות ממשרד התחבורה – משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים יכולות להיות זכאיות לתו נכה ל-2 רכבים, לפטור מאגרת רישוי שנתית לרכב אחד ועוד. כל הורה לילד עם צרכים מיוחדים, בעיקר כאלה שמתניידים עם כיסא גלגלים, יודע כמה חניית הנכים קריטית להתנהלות היומיומית.
  • זכויות מקופות החולים – ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לסל בריאות מקדם הכולל השתתפות וסבסוד של הקופה בטיפולים רבים (עד 3 בשבוע). עבור ילדים שמבקרים תכופות בקופת החולים וזקוקים לתרופות רבות באופן שוטף, מדובר בגלגל הצלה של ממש.
  • זכויות ממוסדות החינוך – ילדים עם צרכים מיוחדים יוכלו להגיע לאחד משני מסלולים עיקריים: השמה בחינוך המיוחד (שם יקבלו הילדים את סל הבריאות המקדם, כולל טיפולים) או השמה בחינוך הרגיל (שם זכאים ילדים עם צרכים מיוחדים לשעות סיוע אישי, כשהיקף הזכאות לסיוע האישי נקבע אחת לשנה במסגרת "ועדת שילוב". המשרד מכין את ההורים להשתתפות בוועדות אלו, כדי לוודא קבלת מקסימום זכויות להם ולילדיהם).
 
עו"ד לביא נעים שמח לסייע להורים ולוודא כי כל משפחה, שבה ילד עם צרכים מיוחדים, תקבל את מלוא זכויותיה. לקבלת ייעוץ משפטי צרו קשר עם המשרד: 073-7821510.