עורך דין ייפוי כוח מתמשך

 
היה ותגיע למצב של אובדן כשירות ולא תהיה מסוגל לקחת החלטות גורליות בתחומים שונים בחייך באמצעות ייפוי כוח מתמשך תוכל לקבוע איך העתיד שלך יראה – עו"ד לביא נעים, בעל הסמכה ייחודית בתחום אפוטרופוס כללי ועריכת ייפוי כוח מתמשך, יסייע לך לשמור על זכות הבחירה והחופש במצב בו חלילה לא תוכל להביע עוד את רצונותייך.

 

מהו ייפוי כוח מתמשך?

 
ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי שנערך ע"י עורך דין שמאפשר לכל אדם לתכנן את עתידו לשלב בו הוא לא יהיה מסוגל לבצע פועלות פשוטות ולקחת החלטה רציונלית על עצמו. חתימה על ייפוי כוח תאפשר לכל אחד להבטיח מי ימונה לניהול ענייניו האישיים והכספיים כאשר חלילה עוד בחייו לא יוכל לדאוג לכך בעצמו.

באמצעות ייפוי כוח מתמשך ניתן לקבוע מי יהיה האדם שבעתיד יוכל לנהל את מנעד העניינים האישיים של אותו אדם ויפעל בשמו ועבורו בתחומים שונים בחייו. האדם הממנה על עצמו את המיופה, יכול לבחור באילו נושאים הוא יכול להסתייע באמצעות מיופה הכוח ומה יהיו כל סמכויותיו.

הזכות הבסיסית שיש לכל אחד ואחד מאתנו, הינה החלטה על כל דבר שנעשה לגוף שלנו, שמירה על הכבוד שלנו והזכות להחליט על עצמנו. כמובן שבמדינות רבות היום, כמו גם בישראל, זכות זו מעוגנת בחקיקת היסוד או בחוקה, מכוח חוק יסוד שעוסק בכבוד האדם וחירותו ומעצם זה שמורות לכל אדם ואדם במדינה הזכויות הבסיסיות לשמור על כבודו וגופו. בעוד שמינוי אפוטרופוס נחשב לתהליך מורכב ומסועף שדורש בירוקרטיה רבה, ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך קל להכנה שעריכה שלו מונעת מכל אדם טרחה רבה בכל מקרה בו יזדקק לכך.
 

למה צריך ייפוי כוח מתמשך והאם כדאי לערוך אותו אצל עו"ד?

 
בגלל חשיבותו של ייפוי הכוח המתמשך שמאפשר לאדם לתכנן את חייו ולהבטיח את רצונו ברגעים הקשים ביותר, קבע המחוקק שיפוי כוח מתמשך ניתן לערוך אך ורק אצל עורך דין שעבר הסמכה מיוחדת לעריכת יפוי כוח מתמשך. לא ניתן לערוך יפוי כוח מתמשך לבד ולא כל עורך דין יכול לערוך יפוי כוח מתמשך.

בהתאם לכל האמור לעיל, מובן כי עריכת ייפוי כוח מתמשך, מטעמו של עורך דין בעל הסמכה בתחום הספציפי, נחשבת כמעט לחובה בקרב כל אדם מבוגר שיכול עדיין לקבל החלטות על עצמו, כל זמן שהוא מעוניין שתיזקף לו הזכות תמיד להחליט על עצמו גם בשלב בו כבר לא יוכל לנהל את חייו. ייפוי כוח מתמשך הוא לא פחות מעריכת צוואה ולא פחות מביטוח סיעודי שיעניק ביטחון רב על עתידו של כל אדם.
 

יתרונותיו של ייפוי הכוח המתמשך:

 
  • בראש ובראשונה, ייפוי הכוח מאפשר לכל אדם לקחת שליטה על חייו, גם בתקופות בהן הוא איננו מסוגל להחליט החלטות חשובות עבור עצמו. האדם יוכל להחליט איך יטפלו בו, אילו פעילויות הוא מבקש לעשות\לשמר, היכן ירצה לגור ומתי, ולצד זאת, להעניק הוראות הנוגעות לטיפול בנכסים, בחסכונות וכד'.
  • ייפוי הכוח נכנס לתוקף גם ללא החלטת בית משפט, מה שחוסך זמן רב במקרה שבו יהיה צורך בקבלת החלטות משמעותיות במהירות, עבור האדם.
  • האדם יוכל לקבוע בייפוי הכוח האם יהיה צורך ליידע קרובים נוספים בהחלטות מיופה הכוח עבורו.
 

מי יכול לערוך הסכם ייפוי כוח מתמשך?

 
רק עו"ד מוכשרים לנושא מטעם משרד המשפטים יוכלו לערוך ייפוי כוח מתמשך. מדובר במסמך אשר מעניק סמכויות רבות על חייו של הממנה, ולכן יש לקבל הסבר מפורט על משמעויות כל סעיף וסעיף, או הוראה והוראה הקיימים במסמך. במהלך עריכת המסמך, יש לקחת בחשבון כמה עניינים עיקריים:
  • חשוב לדעת שגם להסכם ייפוי הכוח המתמשך קיימות כמה הגבלות בחוק הנוגעות לתחומים ספציפיים.
  • מטרתו של התיקון בחוק הינה להתחשב ככל הניתן ברצונותיו של האדם, גם לאחר כניסת ייפוי הכוח לתוקפו.
  • כמו כן, מומלץ להכיר את האפשרויות בחוק אשר מאפשרות את פקיעת ייפוי הכוח\מבטלות אותו (גם לאחר שהאדם הממנה איבד את כשירותו או צלילותו).
 

האם יש פעולות שמיופה כוח לא יכול לבצע?

 
ישנן פעולות שלא ניתן לבצע כלל במסגרת ייפוי כוח מתמשך, לרבות פעולות שאין להן אזכור מפורש בייפוי הכוח ועבור זה יידרש אישור מבית משפט כדי לבצע אותן.

 

האם יש הנחיות מקדימות?

 
בכל ייפוי כוח יש הנחיות מקדימות שהן רכיב במסמך ייפוי כוח והתפקיד של אותן הנחיות יהיה להנחות את מיופה הכוח איך לנהוג ולטפל בממנה בזמן שייכנס לתוקפו ייפוי הכוח המתמשך. קיים חופש יחסי בכתיבה של הנחיות מקדימות ואפשר לכלול בהן הוראות רחבות בתחומי עניין שונים, כל זה בכפוף לגבולות החוק. יחד עם זאת, הקושי העיקרי הינו לתאר בזמן כתיבת ההנחיות המקדימות את מגוון האירועים שעשויים להתרחש בעתיד לבוא.
 

מה היה לפני התיקון בחוק בשנת 2016?

 
בשנת 2016 התקבל בכנסת תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (1962) ונכנס לפועל בשנת 2017. תיקון זה נתן ביטוי לתפיסה חדשה אודות זכותו של אדם לחיות את חייו כרצונו, גם כאשר הוא כבר איננו צלול, כלומר כאשר לקה במוגבלות אשר אינה מאפשרת לו לקבל החלטות עבור עצמו.
 
ככלל, בית המשפט הישראלי רשאי למנות לאדם מסוים אפוטרופוס, למשל במקרים רבים בהם אדם מסוים איננו כשיר לקבל החלטות, או כאשר נשללה יכולתו לקבל החלטות בנושאים מסוימים בפסק דין. בפרט, קיימם מצבים רבים בהם אנשים מבוגרים לוקים במצבים רפואיים, כגון דמנציה ואלצהיימר, אשר פוגעים בעצמאותם ובכושר קבלת ההחלטות שלהם. במקרה כזה, עד לא מזמן בני המשפחה היו צריכים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ע"מ להתמנות כאפוטרופוס לאותו בן משפחה. לשיטה זו כמה חסרונות עיקריים:
  • עד קבלת ההחלטה בבית המשפט, לרוב יש צורך בקבלת החלטות בטווח המידי, החל מתשלום חשבונות רפואיים ועד להעברתו טיפולים שונים או לקיחת מטפל\ת\אחות וכד'. קבלת החלטות שכאלה עבור האדם בעל הלקות, ללא ייפוי כוח, יכולה להיות מסובכת ומורכבת.
  • מינוי האפוטרופוס על ידי בית המשפט איננו תמיד הולם את רצון האדם עצמו, וכל שכן כאשר האפוטרופוס עצמו מקבל החלטות שנוגדות את רצון או אורח חייו של האדם (במידה והיה יכול לקבל החלטות עבור עצמו).
  • למרות שקיים פיקוח מצד בית המשפט לגבי החלטות האפוטרופוס (מה שיכול לפגום בזכותו של האדם לפרטיות), עדיין חשוב לציין גם את הפן הכלכלי – האפוטרופוס רשאי לקבל החלטות הנוגעות לנכסיו ועסקיו של האדם עליו הוא ממונה, מה שלצערנו פותח פתח לניצול פעמים רבות.
 

מה החידוש בתיקון 18 לחוק?

 
התיקון לחוק כלל גם את מה שמכונה "ייפוי כוח מתמשך" – החלטה מראש של האדם, בעודו צלול, מי ימונה לו כמיופה כוח (קרוב אחד או כמה קרובים) ובאילו תחומים אותו מיופה כוח יוכל לפעול בשמו של האדם. חשוב לציין, כי ייפוי הכוח ייכנס לתוקף רק כאשר האדם יגיע חלילה למצב של חוסר צלילות או כשירות, על פי החלטתו (!). במילים אחרות – האדם רשאי לבחור בין כמה אפשרויות להחלטה על חוסר כשירותו או תגיע ובנוסף, בהנחיות הקיימות בייפוי הכוח, יכול להחליט האדם בדיוק על אילו תחומים הוא מבקש שמיופה הכוח יחליט עבורו.
 
עורך דין ייפוי כוח מתמשך
 
עורך דין ומגשר לביא נעים הינו מוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך, הוא האדם שידאג שהשליטה על חייכם תישאר בידכם ולא תועבר לסמכות ביהמ"ש. עורך דין לביא נעים יתלווה אליכם כל הדרך עד לעריכת המסמך באופן שיישקף בצורה הטובה המקצועית ובטוחה ביותר את כל רצונותיכם.
 
לקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר עם לביא נעים - משרד עורכי דין: 073-7821510