ייפוי כוח מתמשך

 
בשנת 2016 התקבל בכנסת תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (1962) ונכנס לפועל בשנת 2017. תיקון זה נתן ביטוי לתפיסה חדשה אודות זכותו של אדם לחיות את חייו כרצונו, גם כאשר הוא כבר איננו צלול, כלומר כאשר לקה במוגבלות אשר אינה מאפשרת לו לקבל החלטות עבור עצמו.
 

מה היה לפני התיקון בחוק בשנת 2016?

 
ככלל, בית המשפט הישראלי רשאי למנות לאדם מסוים אפוטרופוס, למשל במקרים רבים בהם אדם מסוים איננו כשיר לקבל החלטות, או כאשר נשללה יכולתו לקבל החלטות בנושאים מסוימים בפסק דין. בפרט, קיימם מצבים רבים בהם אנשים מבוגרים לוקים במצבים רפואיים, כגון דמנציה ואלצהיימר, אשר פוגעים בעצמאותם ובכושר קבלת ההחלטות שלהם. במקרה כזה, עד לא מזמן בני המשפחה היו צריכים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ע"מ להתמנות כאפוטרופוס לאותו בן משפחה. לשיטה זו כמה חסרונות עיקריים:
  • עד קבלת ההחלטה בבית המשפט, לרוב יש צורך בקבלת החלטות בטווח המידי, החל מתשלום חשבונות רפואיים ועד להעברתו טיפולים שונים או לקיחת מטפל\ת\אחות וכד'. קבלת החלטות שכאלה עבור האדם בעל הלקות, ללא ייפוי כוח, יכולה להיות מסובכת ומורכבת.
  • מינוי האפוטרופוס על ידי בית המשפט איננו תמיד הולם את רצון האדם עצמו, וכל שכן כאשר האפוטרופוס עצמו מקבל החלטות שנוגדות את רצון או אורח חייו של האדם (במידה והיה יכול לקבל החלטות עבור עצמו).
  • למרות שקיים פיקוח מצד בית המשפט לגבי החלטות האפוטרופוס (מה שיכול לפגום בזכותו של האדם לפרטיות), עדיין חשוב לציין גם את הפן הכלכלי – האפוטרופוס רשאי לקבל החלטות הנוגעות לנכסיו ועסקיו של האדם עליו הוא ממונה, מה שלצערנו פותח פתח לניצול פעמים רבות.
 

מה החידוש בתיקון 18 לחוק?

 
התיקון לחוק כלל גם את מה שמכונה "ייפוי כוח מתמשך" – החלטה מראש של האדם, בעודו צלול, מי ימונה לו כמיופה כוח (קרוב אחד או כמה קרובים) ובאילו תחומים אותו מיופה כוח יוכל לפעול בשמו של האדם. חשוב לציין, כי ייפוי הכוח ייכנס לתוקף רק כאשר האדם יגיע חלילה למצב של חוסר צלילות או כשירות, על פי החלטתו (!). במילים אחרות – האדם רשאי לבחור בין כמה אפשרויות להחלטה על חוסר כשירותו או תגיע ובנוסף, בהנחיות הקיימות בייפוי הכוח, יכול להחליט האדם בדיוק על אילו תחומים הוא מבקש שמיופה הכוח יחליט עבורו.
 

יתרונותיו של ייפוי הכוח המתמשך:

 
  • בראש ובראשונה, ייפוי הכוח מאפשר לכל אדם לקחת שליטה על חייו, גם בתקופות בהן הוא איננו מסוגל להחליט החלטות חשובות עבור עצמו. האדם יוכל להחליט איך יטפלו בו, אילו פעילויות הוא מבקש לעשות\לשמר, היכן ירצה לגור ומתי, ולצד זאת, להעניק הוראות הנוגעות לטיפול בנכסים, בחסכונות וכד'.
  • ייפוי הכוח נכנס לתוקף גם ללא החלטת בית משפט, מה שחוסך זמן רב במקרה שבו יהיה צורך בקבלת החלטות משמעותיות במהירות, עבור האדם.
  • האדם יוכל לקבוע בייפוי הכוח האם יהיה צורך ליידע קרובים נוספים בהחלטות מיופה הכוח עבורו.
 

מי יכול לערוך הסכם ייפוי כוח מתמשך?

 
רק עו"ד מוכשרים לנושא מטעם משרד המשפטים יוכלו לערוך ייפוי כוח מתמשך. מדובר במסמך אשר מעניק סמכויות רבות על חייו של הממנה, ולכן יש לקבל הסבר מפורט על משמעויות כל סעיף וסעיף, או הוראה והוראה הקיימים במסמך. במהלך עריכת המסמך, יש לקחת בחשבון כמה עניינים עיקריים:
  • חשוב לדעת שגם להסכם ייפוי הכוח המתמשך קיימות כמה הגבלות בחוק הנוגעות לתחומים ספציפיים.
  • מטרתו של התיקון בחוק הינה להתחשב ככל הניתן ברצונותיו של האדם, גם לאחר כניסת ייפוי הכוח לתוקפו.
  • כמו כן, מומלץ להכיר את האפשרויות בחוק אשר מאפשרות את פקיעת ייפוי הכוח\מבטלות אותו (גם לאחר שהאדם הממנה איבד את כשירותו או צלילותו).
 
לקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר עם לביא נעים - משרד עורכי דין: 073-7821510