מזונות אישה

 
הליך גירושין כולל בתוכו היבטים רבים שחשוב להסדיר בין בני הזוג הנפרדים. אחד ההיבטים החשובים ביותר הוא הסכומים שצריך להעביר הבעל לאשתו במסגרת מזונות אישה. מהם בדיוק אותם מזונות, כיצד נקבע הסכום שלהם, ומדוע חשוב להתקשר עם עורך דין גירושין שיעזור לכם/ן? להלן התשובות.

 

מהם מזונות אישה?

 
על פי החוק בישראל, הבעל מחוייב לזון את אשתו ולדאוג לכל צרכיה כל עוד הוא קשור עימה בברית הנישואים. ההזנה מתייחסת להוצאות מזון, מדור, ביגוד, בילויים, טיפול רפואי, חינוך, נסיעות ועוד. כאשר בני הזוג מחליטים להתגרש, הם עדיין נחשבים לנשואים כל עוד לא בוצע טקס התרת הנישואים (הגט). על כן, עד לנקודה זו מחויב הבעל להמשיך ולזון את אשתו בסכומים שקרויים מזונות אישה.

 

כיצד נקבע גובה הסכום?

 
סכומי המזונות אינם קלים לחישוב ואין כאן נוסחה אמפירית. גובה הסכומים נקבע בדיונים המתקיימים הן בבית הדין הרבני והן בבית הדין לענייני משפחה, כאשר הערכאה המשפטית שתחליט בעניין היא זו שבה נפתחה התביעה מלכתחילה, במסגרת מה שקרוי "מירוץ הסמכויות".
עורך דין גירושין מנוסה יוכל להמליץ לכם אל מי לפנות. הדיינים והשופטים לוקחים בחשבון מספר גורמים מכריעים ובעיקר את יכולת ההשתכרות של הבעל, מצבה הכלכלי של האישה, החיים אליה התרגלה האישה במהלך תקופת הנישואים ורמת החיים בבית הוריה של האישה (גם אם בני הזוג נשואים שנים רבות).

ישנם זוגות שקבעו מראש מה גובה דמי המזונות שישולמו במידה ויתקיימו גירושין (הדבר נעשה במסגרת הסכם ממון). במקרה שכזה ההסכם הוא זה שיקבע את גובה המזונות ולא שיקול אחר, אלא אם יתגלה כי ההסכם נחתם שלא כדין, בהשפעת לחץ, בהשפעת תרופות או מצב נפשי או רפואי כזה או אחר.
 

האם ישנם מקרים בהם נשללים מהאישה דמי המזונות?

 
ישנם מספר תרחישים שבהם יתכן כי הבעל לא יהיה מחוייב בתשלום מזונות אישה:
  • כאשר מוכח כי האישה הפסיקה את עבודתה בכוונת תחילה.
  • במקרה ולאישה ישנן הכנסות כלשהן כתוצאה מרכוש (למשל, מהשכרת דירה שבבעלותה).
  • בגידה – במידה והדיון מתקיים בבית הדין הרבני והבעל מוכיח כי אשתו בגדה בו, מזונותיה ישללו ממנה.
  • בני זוג דתיים – במידה והאישה נטשה את דרך הדת ולבעלה אין ברירה אלא להתגרש ממנה, ייתכן שבית הדין הרבני ישלול את מזונותיה. עיקרון זה אינו קיים בבית המשפט לענייני משפחה.

בפועל הן בית הדין הרבני והן הערכאה האזרחית אינם ממהרים לשלול את מזונותיה של האישה, אך קביעת הסכומים ניתנת לשיקול דעת של המחליטים, טיעוני בני הזוג והתנאים שלעיל.
 

ומה במקרה שהבעל אינו מוכן לשלם את המזונות?

 
במידה והערכאה המשפטית פסקה כי מגיעים לאישה דמי מזונות, הרי שהבעל מחוייב בפסק דין לשלם את הסכומים שנקבעו. מזונות אישה שאינם משולמים עשויים לגרור פתיחת תיק בהוצאה לפועל כנגד הבעל על ידי האישה.
בו זמנית יכולה האישה לפנות אל הביטוח הלאומי בבקשה לקבל את מזונותיה דרך המדינה. גובה המזונות שיעביר הביטוח הלאומי תלוי בגיל האישה ומספר הילדים שיש לה. במידה וסכום המזונות שנקבע בפסק הדין גבוה מסכום הביטוח הלאומי, יקבע הסכום הנמוך מבין השניים.
 

לפעול בחוכמה באמצעות עורך דין גירושין מנוסה

 
ההחלטה על מזונות אישה וגובהם היא דבר שצריך להתייחס אליו בכובד ראש. על כן, רגע לפני פתיחת ההליך ותחילת הדיונים, חשוב מאוד כי תיעזרו באיש מקצוע שמבין בנושא. ובמילים אחרות – עורך דין גירושין מקצועי ומנוסה. החשיבות של קבלת יעוץ משפטי בטרם בוחרים את הערכאה המשפטית הנכונה שתפסוק בעניין, ערכה לא יסולא בפז.

החלטות לא נכונות עשויות לשלול את מזונותיה של האישה, להביא לסכומים גבוהים או נמוכים יותר. גם מבחינת הבעל הדבר חשוב מאוד ויכול לעשות את כל ההבדל מבחינת תשלום גבוה מידי או כזה נוח שמתאים למצבו הפיננסי, אם בכלל יהיה מחוייב בתשלום.
 
מזונות אישה
 
לקבלת ייעוץ משפטי למזונות אישה, צרו קשר עם הע"ד לביא נעים במודיעין-מכבים-רעות:
073-7821510