פורום בדיני משפחה

 
 

שאלות תשובות בנושא דיני משפחה

 

 
שלום רב, החלטנו להתגרש. מה יהיה עם הדירה שרכשנו במהלך הנישואים?
 

 
שלום. אני מעוניין לבחון את האפשרות לחתום על הסכם ממון עם אשתי. מה ההליך כולל?
 

 
שלום עו"ד לביא, בן זוגי מסרב לתת לי גט. מה ניתן לעשות?
 

 
עו"ד לביא שלום. החלטתי להתגרש, אך מסתמן שבעלי יערער נגד חובותיו בהסכם הממון. מה לעשות?
 

 
שלום רב, אנו עומדים להתגרש ולי ולבעלי יש ילד בעל צרכים מיוחדים. מהם זכויותיו לאחר הגירושין?
 
 

 

שאלות ותשובות בנושא צוואות וירושיות

 
שלום עו"ד לביא נעים. כמומחה לענייני ירושות עורך דין צוואות וירושות רצינו להיוועץ בנושא ולשמוע את חוות דעתך המקצועית במספר נושאים הקשורים כולם לצוואות ולירושות.

ש. נודע לי בעקיפין כי קיימת צוואה שאני יוצא בה מקופח האם יש מה לעשות?
ת. ניתן לתקוף צוואה מקפחת, אך הדבר לא פשוט. יש לעמוד בדרישות חוק הירושה וכן להגיש את ההתנגדות בהקדם האפשרי. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע טרם הגשת התנגדות לצוואה.

ש. דודתי הגלמודה השאירה צוואה אשר בה היא מבקשת להוריש לי את הדירה בה התגוררה אך התנתה את הדבר בכך שאתרום מכספי סכום של 200,000 ₪ לעמותת חסד כלשהי. האם אני חייב לנהוג כרצונה ולהוציא סכום כסף גבוה כל כך לצדקה?
ת. באופן עקרוני יכול אדם לתת הוראות בצוואה שלו רק בקשר לעיזבון שלו. אך החוק מכיר באפשרות של בחירה חופשית. כך שאם היורש חפץ לקבל את חלקו בירושה יהיה עליו לפעול בהתאם להוראותיו של המוריש גם אם זה נוגע לרכוש הפרטי של היורש. אם היורש יסתלק מחלקו בצוואה הוא כמובן יהיה פטור ממילוי ההוראה הקשורה אליו.

ש. האם ישנה אפשרות שהיורשים יחליטו ביניהם על חלוקת הצוואה באופן שונה מכפי שנכתב בצוואה?
ת. התשובה היא – כן. יורשים, בין על פי דין ובין על פי הצוואה יכולים בהחלט לקבוע לחלק ביניהם את העיזבון שלא כפי הנאמר בצוואה או על פי ההוראות של חלוקת העיזבון על פי דין. הדבר יכול להיעשות במסגרת הסכם בין יורשים לפני שמחלקים את העיזבון.

ש. האם יש מיסים החלים בעת חלוקת עיזבון?
אין חובת מס בישראל על ירושות, אך העברת הנכסים הנעשית בצורה שונה מצו הירושה או כפי שמפורט בצוואה וזה עשוי לגרור חיובי מיסוי מקרקעין. חשוב לתת את הדעת על כך בכתיבת הצוואה כמו גם ביישום שלה, כדי לאפשר ליורשים את החופשיות לתכנן את ההעברות ללא "תאונות מס".

 
פורום עורך דין
 

שאלות ותשובות בענייני גירושין

 
שלום עורך דין נעים, האם אוכל להבטיח לילדים מפגשים איתם לאחר הגירושין? תודה
ככלל, השאלה מתייחס לתחום "הסדרי הראיה". הגישה הכללית המנחה את קביעת הסדרי הראייה (למעט מקרים מאוד חריגים) היא שלטובת הילדים, שני ההורים צריכים להיפגש עם הילדים באופן סדיר, ע"פ הסכם קבוע. הסדרי הראייה יכולים להיקבע על ידי בני הזוג או במידת הצורך, ע"י בית המשפט או בית הדין הרבני.

שלום רב עו"ד לביא נעים, באיזה שלב של הליך הגירושין מומלץ לערב עו"ד?
מומלץ להתייעץ עם עו"ד לענייני גירושין כבר מתחילת הליך הגירושין ולמעשה, אף משלב ההחלטה להתגרש (גם אם מדובר בהחלטת אחד הצדדים בלבד). מטרת ההתייעצות עם עו"ד, מעבר לייצוג המשפטי, היא הליווי שנועד למנוע טעויות מבעוד מועד ולהקל ככל הניתן על האדם בהליך המורכב. מעבר לכך חשוב לציין שבדיני משפחה קיים "מרוץ סמכויות" הנותן יתרונות משמעותיים לצד שפועל ראשון ולכן חשוב עוד יותר לקבל ליווי מקצועי מהרגע הראשון.

שלום רב, האם מזונות ילדים ניתנים תמיד? ומה הם כוללים?
חובת תשלום מזונות עבור ילדים מוטלת לרוב על האב, למעט מקרים מסוימים בהם האם תחויב בתשלום מזונות. ע"פ חובה זו, ההורה המשלם – ברוב המוחלט של הפעמים האב, מחויב להשתתף בתשלום על צרכים בסיסיים של הילדים, כמו מקום מגורים, מזון, טיפולים רפואיים ועוד. הסכום עצמו כמו גם הטלת התשלום על מי מהצדדים נקבע ע"י בית המשפט או בית הדין הרבני, בהתחשב בגורמים שונים וביניהם גיל הילדים והפרשי השכר בין הצדדים.

שלום עו"ד נעים, מהם מזונות אישה (והאם אישה בהליך גירושין יכולה לקבל מזונות)?
ע"פ דיני המשפחה וע"פ הדין העברי (עבור בני זוג יהודים), כאשר בני זוג נשואים, מחויב הבעל במזונות אישה, הכוללים תשלום על צרכיה הבסיסיים של האישה, כגון מגורים, הוצאות רפואיות, ביגוד ועוד. ככלל, מדובר בחובה של הבעל כלפי אשתו (ויש חריגים גם בתחום זה אך זה נושא למאמר נפרד).

שלום עו"ד נעים לביא, האם ניתן לגבש הסכם גירושין שלא במסגרת בית המשפט?
שלום. ניתן לגבש הסכם גירושין שלא במסגרת בית המשפט או בית הדין הרבני, אולם על אחת מן הערכאות השיפוטיות (בה מתנהל הליך הגירושין) לאשר את ההסכם, על מנת שיהיה לו תוקף משפטי. בהתאם, מומלץ לגשת לגורם מקצועי בתחום, לרבות עורך דין לענייני גירושין, על מנת שבני הזוג יוכלו להכניס להסכם מראש את כל הסעיפים הרלוונטיים.

 
 
 
 
השאירו פרטים לייעוץ ואנו נחזור אליכם בהקדם
 
 
 
שם מלא *
 
*
 
 
 
טלפון *
 
*
 
 
 
אימייל
 
 
 
 
 
 
 
השדות המסומנים ב-* הם שדות חובה