עורך דין צוואות - עורך דין ירושות

 

צוואות

 

מהי צוואה?

 
צוואה הינה מסמך הקובע מי היורשים החוקיים לעיזבונו של אדם לאחר פטירתו. על פי חוק הירושה הקיים בישראל, קיימות ארבע דרכים אפשריות לקביעת צוואה: בכתב יד, באמצעות עדים, בפני רשות, או בע"פ.
 

חשיבות עריכת הצוואה

 
הצוואה הינה הכרחית עבור כל אדם המעוניין להסדיר את השימוש בעיזבון או קבלת העיזבון בסדר שונה מאשר זה הקבוע בחוק הירושות. עריכת צוואה, על ידי עורך דין צוואות וירושות, מומלצת למשל במקרים בהם קיים\קיימת ידוע\ה בציבור אשר יש להסדיר את מעמדם, לאדם יש ילדים מכמה מערכות יחסים, משפחות חד הוריות ועוד. כמו כן, אדם רשאי למנות בצוואה מנהל עיזבון אשר ידאג לחלוקה והסדרת העיזבון לאחר פטירת המוריש.
 

על מה יש להקפיד בעת כתיבת צוואה?

 
הצוואה יכולה להיכתב בכל לשון, אולם יש להקפיד בכל מקרה כי היא תהיה ברורה לחלוטין ובעיקר, לא נתונה לפרשנות. יש להקפיד על מתן הוראות חד משמעיות, הגיוניות וכד', וכמו כן חשוב לפרט ככל הניתן על זהות היורשים, כדי למנוע מקרים של בלבול או אי-סדר בחלוקה. הדבר נכון גם לגבי נכסים, כלומר יש לפרט בדיוק מהם הנכסים, מה הפרטים הטכניים שלהם והיכן הם נמצאים. בנוסף, בצידת הצורך יש לדאוג לחוות דעת רפואית אשר תוכיח כי כותב הצוואה כשיר לכתיבתה. כמו כן, יש להימנע ממתן הוראות שיכולות להיות בעייתיות מבחינה משפטית.

כמו כן, יש להקפיד על עריכה וכתיבה של הצוואה ע"פ חוק, למשל כתיבת כל הצוואה בכתב יד (אם הצוואה בכתב יד), הקפדה כי אחד מהיורשים\הנהנים מהעיזבון לא יהיו עדים בצוואה וכן הלאה. מומלץ להיעזר בעו"ד צוואות וירושות מנוסה לשם כתיבת הצוואה והקפדה על כל תנאי החוק.

 

ירושות

 

מהי ירושה?

 
ירושה הינה הנכסים של אדם שנפטר, אשר בד"כ עוברים ליורשים ע"פ צוואת האדם עצמו שאותה הסדיר עוד בחייו. כאשר לא קיימת צוואה, נכסיו של האדם עוברים ליורשים ע"פ חוק הירושה. חשוב לציין, כי ירושה הינה למעשה ה"עיזבון" של האדם, הכולל נכסים וזכויות כספיות כאחד, כמו קופות גמל או יתרת הכסף בקרן הפנסיה. בכל הנוגע לקרנות או ביטוחים אשר מכילים כספים שישתחררו בעת מותו של האדם, הכספים לא יעברו בהכרח ליורשים על פי דין או ליורשים שנקבעו בצוואה, אלא למוטב\ים אשר נרשמו על ידי המנוח במקור, אלא אם כן המנוח ציין במפורש כי הוא מעוניין שהמוטבים יהיו שם היורשים (במקרה כזה, יש לשלוח את הצוואה לקופת הגמל או לקרן הפנסיה וכד').
 

מה קורה כאשר האדם לא הותיר אחריו צוואה?

 
קיימים מקרים רבים בהם אדם לא דאג בחייו לצוואה המסדירה את זהות היורשים וחלוקת הנכסים ביניהם מול עורך דין צוואות וירושות. במקרה כזה, יורשי האדם נקבעים על פי דין חוק הירושה בישראל, אשר מעניקים זכויות למשפחתו הקרובה של הנפטר בהתאם לקרבתם אליו.

בחוק קיימת התייחסות לסוגים שונים של עזבון אותו יכולים לקבל קרוביו של הנפטר, למשל בן\בת זוז יורשים את המטלטלין של הבית, רכב וכד'. כמו כן, מבחינת סדר הירושה, ילדיו של הנפטר קודמים בסדר הירושה להורי הנפטר. יש להדגיש, כי החוק מעניק זכויות גם לילדים מאומצים, או לילדים מחוץ לנישואין וכן, במקרים מסוימים גם לצאצאים שנולדו לאחר פטירת המוריש.
 

ומה קורה כאשר קשה או לא ניתן לחלק את העיזבון בין היורשים?

 
במקרים בהם חלוקת העיזבון מסובכת, קשה או בלתי אפשרית עבור היורשים, מתמנה מנהל עיזבון אשר אחראי על ניהול הנכסים וחלוקתם, וכמו כן גם על תחומים נוספים כמו תשלום חובות הנפטר, או גביית חובות העיזבון. מנהל זה יכול להתמנות על ידי היורשים (בהסכמת כולם), על ידי בית המשפט, או על ידי המוריש עצמו כפי שנקבע בצוואה.
 
צוואות וירושות
 
לקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר עם לביא נעים - עורך דין צוואות וירושות במודיעין:
073-7821510
 
 
אולי יעניין אותך גם